SEKTÖRLER AÇILACAKSA HANGİLERİNİN AÇILACAĞI HAKKINDA;

SEKTÖRLER AÇILACAKSA HANGİLERİNİN AÇILACAĞI HAKKINDA;

SEKTÖRLER AÇILACAKSA HANGİLERİNİN AÇILACAĞI HAKKINDA;

Ülke olarak birçok sorunla ilk kez karşılaşıyoruz ve bu güne kadar denenmemiş yöntemlerle çözüm üretmeye çalışıyoruz.

Sorunları “siyasi” değil, “bilimsel” temelde ele alıyoruz.

Marketlerde, bankalarda olduğu gibi kuralları ve standartları belirleyerek yaşamın yavaş yavaş normale dönmesi için adım atabiliriz.

Yaşanan sıkıntılar nedeniyle hem kurumların, hem şahısların, bir an “nasıl bir virüsle mücadele ettiğimiz” unutularak işyerlerinin açılmasına yönelik talepleri giderek artıyor.

Enerjimiz ve konsantrasyonumuz tamamen sorun çözmeye yöneliktir. Bu çerçevede, Bakanlar Kurulu tarafından bakanlığımıza, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu kararları ışığında şu görevi yüklemiştir:

- Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı uzmanlarının bir araya gelmesi ve önümüzdeki günlerde eğer bir takım sektörler açılacaksa hangilerinin açılacağı yönünde görüşülmesi.

Biz, kapalı işletmelerin ve personelinin yaşadığı zorlukları bilerek, onlara çözüm bulmak için azami gayret gösterip en sonunda da doğru karar almak zorundayız.

Kapalı işletmelerle ilgili, onların örgütlü bulunduğu, oda birlik ve örgüt başkanları ile temas halindeyiz.

Hangi adımı atacaksak, bilimsel temelde, dünyadaki örneklerine bakarak Sağlık Bakanlığı Covid-19 koordinasyon kurulu ile bakanlar kurulunun bize verdiği yetki çerçevesinde adım atacağız.

Riskin en alt seviyede olduğu işletmelerin açılmasına yönelik bir prensip kararı vardır. Bu sorumluluk hepimizindir.

Tekrar etmek istiyorum ki;
Sağlık Bakanlığı Covid-19 koordinasyon kurulu'nun ve elbette sektör temsilcilerinin standartları garanti etmesi koşulu ile bir kısım işletmelerin 17 Nisan itibari ile aktif hale gelmesi ve ekonomik çarkların dönmeye başlaması gerekmektedir.

Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı Covid-19 koordinasyon kurulu ile ortak kararlar alıp işletmelere de sorumluluklar yükleyerek, riskin en az seviyede olduğu işletmelerin açılmasına yönelik kararlar üreteceğiz.

Print
Posted: Nis 10, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: