KUTLU EVREN

7 Temmuz 1957 tarihinde Girne’de doğdu. İlköğretimini Köşklüçiftlik İlkokulu’nda, Orta ve Lise Eğitimini de Türk Maarif Koleji’nde yaptı. Yüksek Öğrenimini Hacettepe Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Turizm bölümünde tamamladı.

İş İnsanı olarak, Doğal Mermer, Granit ve Seramik konularında faaliyet gösteren Şirket sahibidir. Toplum yararına birçok Sivil Toplum Örgütü’nde görev aldı. Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Cheshire faal üyeliği, Beşparmak Lion Klübü kurucu üyeliği, Klasik Otomobil Klübü kurucu üyeliği ve Spor Klüplerinde yöneticilik gibi birçok sosyal faaliyetlerde bulunmuştur.1991 -1993 yılları arasında Ulusal Birlik Partisi’nden Milletvekili seçildi.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi.

15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler – Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Demokrat Parti  Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 

7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP Girne Milletvekili seçildi. 22 Haziran 2020 tarihinde KKTC Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. 10 Aralık 2020 tarihinde UBP-YDP-DP koalisyon hükümetinde 2. kez İçişleri Bakanı olarak görev aldı. Evren, 13 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP koalisyon hükümetinde 3. kez İçişleri Bakanı olarak görev aldı. Kutlu Evren, 23 Ocak 2022 Erken Genel Milletvekilliği seçimlerinde UBP Girne Milletvekili seçildi. Kutlu Evren, KKTC’nin 26. Hükümeti UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinde 21 Şubat 2022 tarihinden itibaren Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev almış ve halen bu görevini sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Kutlu Evren, evli ve iki çocuk babasıdır.