Arıklı, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini kabul etti.

Arıklı, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini kabul etti.

Arıklı: Mesarya Ovası’nı sulak alana çevireceğiz

 

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini makamında kabul etti. Kabulde konuşan Arıklı, KKTC’de üretim yapan ve ürettiğini satan bir toplum yaratmak için yola çıktıklarını belirterek, bununla ilgili Türkiye Cumhuriyeti ile bir Ticaret Anlaşması eylem protokolü imzaladıklarını anımsattı. Arıklı, tarımdaki çeşitliliği arttırmaya yönelik ise, Geçitköy’deki su ile Mesarya ovasını sulak alana çevirerek, tarıma elverişli hale getirmeyi hedeflediklerini  ifade etti.  Arıklı, “ Orada ürettiğimiz ürünleri, hammadde olarak değil de, mamul yada yarı mamul olarak Güvercinlik bölgesinde oluşturulacak işletmelerde işleyerek satmayı planlıyoruz. Bu noktada sizlerle birlikte yapacağımız çok fazla şey var” dedi.

 

 Arıklı  konuşmasında  ayrıca şunları söyledi:

“KKTC’ye yıllardır uygulanan ambargoları deldik”

“Bununla birlikte artık burada ürettiğimiz her şeyi, Anavatan Türkiye’ye, oradan da tüm dünyaya satabileceğiz.  Bu şekilde KKTC’ye yıllardır uygulanan ambargoları delmiş oluyoruz.  Şuanda geriye kalan sadece üretim. Burada da ürün çeşitliliğimizi arttırmamız gerekmektedir ve yeni ürünlerin üretilmesi noktasında, sizlerin bilgi tecrübesinden faydalanacağız.”

 

“Yeşil Hat Tüzüğü ile güneye ve güneyden de öteye satış yapabileceğiz”

Arıklı, Güvercinlik bölgesinde kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yaptığı açıklamada, bu bölgede 174 tane küçük ölçekli sanayi kuruluşunun yer alacağını, yapının tamamen ihracata yönelik olacağını da vurguladı ve “ TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın  Fuat Oktay ile görüştüğümüzde, Türkiyeli iş adamları ve KKTC’li iş adamlarının konsorsiyumuna ağırlık verecek şekilde karara vardık. Aynı zamanda, Yeşil Hat Tüzüğü ile Güneye ve güneyden de daha öteye Avrupa’ya da satış yapabileceğiz” dedi.

 

KKTC Başbakan Yardımcılığı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı

Basın Bürosu

 

Print
Yayınlanma tarihi: Eki 11, 2021,
Haber Kategorisi: 2021,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Temmuz 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234