HASAN TAÇOY

1963 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1986 yılında ABD’de Wisconsin Üniversitesi Ekonomi ve Siyasal Bilimler Fakültesi’nden  mezun oldu. Bir süre Serbest Ticaret ve Konfeksiyon Sanayii ile uğraştı.

Ticaret Odası  Meclisi’nde üç dönem, Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu’nda da iki dönem görev yaptı. 1994 yılında Jaycees’in kurucu üyesi olarak görev aldı ve 1998 yılına kadar Yönetim Kurulunda  görevini sürdürdü. 1996 yılında  Vakıflar Kredi Şirketi Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Graduate School’un düzenlediği Toplu Yönetim Şekilleri  kursuna katıldı. Hentbol dalında kulüp yöneticiliği yaptı.   Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçesi Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca Şubat 1999 ile Mayıs 2009 yılları arasında UBP Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. 

6 Aralık 1998  ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde  Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 

 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 17 Mayıs 2010 tarihine kadar bakanlık görevini yürüttü. 

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Lefkoşa Milletvekili seçilmiştir

10 Ekim 2014 tarihinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 3 Temmuz 2015 tarihinde Hükümetin istifası sebebiyle bakanlık görevi sona ermiştir.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçilmiştir. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Üyesi,  Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve  Özel Komite Üyesi görevlerini aldı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.