ARIKLI, KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ.

ARIKLI, KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, adada bir dizi temaslarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Ziyarette konuşan Erhan Arıklı, KKTC’nin iç siyasette yaşadığı sorunlar ve dış siyasette yaşanan eksen değişikliği nedeniyle sancılı bir süreçten geçildiğini vurguladı. İki devletli çözüm modelinin Türkiye Cumhuriyeti’nde hem iktidar hem muhalefet tarafından destek görmesinin büyük mutluluk yarattığını vurgulayan Arıklı, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak sizin de bizden önceki görüşmelerde yaptığınız açıklamalarda iki devletli çözüm modeline destek verdiğini tüm dünya kamuoyuna bir kez daha ilan etmeniz bizi ziyadesiyle memnun etti” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: İKİ AYRI DEVLET SÖYLEMİNİN ALTININ DOLDURULMASI GEREKİYOR

“50 yıldır Kıbrıs’ta kimsenin burnu kanamadı” diyen CHP Genel Başkanı Cemal Kılıçdaroğlu, “İki ayrı toplum var. İki toplumun da Kıbrıs’ta barış ve huzur içinde yaşamasını isteriz ama iki toplumun da kendi bağımsız iradelerinin uluslararası hukuk zemininde tanınmasını isteriz. O zaman iki toplum eşit olmuş olur. KKTC’nin bağımsız ve özgür bir devlet olarak dünya arenasında yer alması bizim en büyük temennimizdir. Bunun kolay olmadığını biliyoruz ama sonuçta önemli bir adımdır ve önemli bir söylemdir. Bu söylemin altının doldurulması gerekiyor. Sizler ve bizler el birliği yaptığımız sürece. Gittiğimiz her platformda bunu dile getirdiğimiz sürece ve haklılığımızı da anlattığımız sürece, zamana ihtiyaç olsa da bu yolda yürüyeceğiz.

“KKTC YILLARDIR HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPTI”

Bugüne kadar KKTC, adada barış ve huzur olması için her türlü fedakârlığı yaptı. Annan Planı’na evet dedi ama karşıda hemen hemen her şeye ‘hayır’ diyen bir yapı var. Madem her şeye hayır diyorsunuz o zaman iki ayrı devlet olacak. Siz ayrı, biz ayrıyız. Dolayısıyla biz tüm kurumlarımızla kendi irademizi ortaya koyarız. Bu zor bir süreç ama geride bıraktığımız uzun süreçte KKTC rüştünü ispat etmiştir ve bağımsız bir devlet olma hakkı vardır.

“KKTC’NİN İÇ İŞLERİNE MÜDAHALE EDİLMEMELİ”

Biz Kıbrıs’ın içişlerine müdahale etmeyi asla doğru bulmayız. Kıbrıs’ın içişlerine asla müdahale etmemeli. KKTC bağımsız bir devlet olarak görülmeli. Dolayısıyla Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerde, birbirine karşılıklı saygı duyan iki devlet olmalıdır. Demokrasi kültürünüz oldukça gelişmiş durumda” açıklamasında bulundu.

ARIKLI: MUHALEFET SADECE TÜRKİYE’NİN MÜDAHALESİ VAR GİBİ YANSITIYOR

Kemal Kılıçdaroğlu’nun müdahale vurgusuna değinen Erhan Arıklı, “Buradaki muhalefet partileri müdahale konusunu ön plana çıkarıyorlar ve iç siyasete bir müdahale olduğundan bahsediyorlar ama bu arkadaşlarımız ve bu siyasi partiler sadece Türkiye’den yapılan müdahaleye değiniyorlar ama gerek Avrupa Birliği’nden gerek Amerika Birleşik Devletleri’nden her dönemde yaptıkları açık müdahaleler vardır. Özellikle Annan Planı döneminde büyükelçilerin bile mitinglere katıldığını biliyoruz. Ona hiç ses çıkarmayanlar nedense meseleyi tek taraflı ve Türkiye’den gelen müdahale olarak yansıtmaları da üzüntü verici bir durum” dedi.

KILIÇDAROĞLU: AB, KIBRIS’TA ÇİFTE STANDART UYGULUYOR

“Avrupa Birliği yetkilileriyle görüştüğümde Kıbrıs’a karşı çifte standart uygulandığını dile getirdim. Annan Planı kabul edilmese bile Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü uygulayacaklarına söz verdiler. Aradan geçen onca zamana rağmen Doğrudan Ticaret Tüzüğü işleme konmadı. Her karşılaştığım AB yetkilisine KKTC’ye çifte standart uyguladıklarını, verdikleri sözü tutmadıklarını, bunun da Avrupa’nın etik değerleriyle bağdaşmadığını her ortamda dile getirdim ve dile getirmeye de devam ediyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “Biz herhangi bir ülkenin iç işlerine müdahale edilmesini doğru bulmuyoruz ama bir ülkede insan hakkı ihlalleri varsa o dünyanın ortak sorunudur ve o insan hakkı ihlallerinin giderilmesi lazımdır.

“TC-KKTC ARASINDAKİ İLİŞKİ EŞİTLER ARASINDA EGEMEN İKİ DEVLET GİBİ OLMALI”

Onun dışında, sizin demokrasi kültürünüz, demokrasi anlayışınız, oturup bir araya gelmeniz, konuşmanız, siyaseti eleştirmeniz ve farklı görüşlere sahip olmanız bizim açımızdan sadece saygı duyulması gereken bir olaydır. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ilişkiyi de eşitler arasında egemen iki devletin ilişkisi olarak algılamak ve görmek istiyoruz. Eğer biz bunu yapmazsak, sizin bağımsız bir devlet söyleminiz havada kalır. Bağımsız devlet söyleminin güçlü bir zemine oturmasının yolu da karşılıklı saygıya bağlıdır” diyerek bu saygı çerçevesinde ilişkilerin yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

KKTC Başbakan Yardımcılığı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı

Basın Bürosu

Print
Yayınlanma tarihi: Haz 10, 2021,
Haber Kategorisi: 2021,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789